Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da yaşanan göçmen ve mülteci kriziyle ilgili olarak tüm dünyadan gönderdiğiniz mesajlar bizi derinden etkiledi. Bu, şüphesiz ki inanılmaz derecede karmaşık ve üzücü bir durum ve böylesine zor zamanlarda bir topluluk olarak Nereye Giderseniz Gidin Kendinize Ait Bir Yeriniz Olsun vizyonumuzu en iyi şekilde nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlamak son birkaç haftadır çalışmalarımız devam ediyor.

Yaklaşımımız
Airbnb’de kaynaklarımızı güçlü ve sorumluluk sahibi bir şekilde etkinleştirmek amacıyla topluluğumuzda oluşturduğumuz güvene büyük önem veririz. Airbnb’nin ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak biçimde nasıl benzersiz bir destek sunabileceğini anlamak ve en etkili şekilde yardımcı olmak amacıyla ev sahipleri, misafirler ve çalışanlardan oluşan topluluğumuzu nasıl sorumlu biçimde eğitebileceğimiz ve güçlendirebileceğimiz konusunda dikkatle ve yaratıcılığımızı kullanarak düşünmek için STÖ ortaklarımızla birlikte çalışmaktayız.

Yardım için harekete geçmek
Yardım kuruluşu çalışanlarına ücretsiz, sıcak ve samimi bir ev temin etmemiz, başka hiçbir şirket ya da topluluğunun sağlayamayacağı türden hızlı ve anlamlı bir destektir. Bu nedenle, Yunanistan, Sırbistan ve Makedonya’da çalışırken kendilerini evlerinde gibi hissedebilecekleri bir yere sahip olmaları için Mercy Corps ve Uluslararası Kurtarma Komitesi’nde (IRC) çalışanlara seyahat kredisi veriyoruz. STÖ ortaklarımız bize bunun hızla yardımcı olabilecek en iyi şeylerden biri olduğunu açıkladı.

Ayrıca bir de bağış sayfası oluşturduk. Bu sayfada, bu krize verilen küresel tepkilerin liderliğini yapan ve fonları barınak, su, gıda ve tıbbi hizmetler sağlamak da dahil olmak üzere en acil ihtiyaçlar için kullanacak olan UNHCR‘ye (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) finansal katkıda bulunmak üzere sizleri bize katılmaya davet ediyorız. Yardım kuruluşu çalışanlarının konaklaması için ek seyahat kuponlarıyla katkılarınızı birleştirerek (başlangıçta toplam 200.000 ABD Doları tutara kadar) cömertliğinizi destekleyeceğiz.

Sonraki adımlar
Çoğunuzun bildiği üzere, geçmişte yangın ya da kasırga gibi doğal bir afet sonucu evlerinden olanlara kısa süreli konut yardımı sağlamak amacıyla geçici konutlar sunmak için tasarlanmış bir afet yardım aracı oluşturmuştuk. UNHCR ve diğer afet yardım ortaklarıyla yaptığımız kapsamlı görüşmeler sonrasında platformumuzun, uzun süreli konuta ve profesyonel destek hizmetlerine ihtiyaç duyan evinden binlerce kilometre uzağa düşmüş mültecilerin ihtiyaçlarını gerektiği şekilde karşılayamayacak ve yasal açıdan çeşitli aktiviteler konusunda sınırlandırılmış şekilde tasarlandığını anladık.

Bu sınırlamalara rağmen STÖ ortaklarımızla birlikte muhtaç durumdaki bu toplulukların Kendilerine Ait Bir Yerleri olmasını sağlamak amacıyla bir topluluk olarak destek vermenin yollarını aramaya devam ediyoruz.

Fotoğrafçılık: UNHCR